پمپ دیافراگمی

پمپ دیافراگمی چیست؟ کاربرد، نحوه عملکرد و هر آنچه باید بدانید

پمپ دیافراگمی از پمپ‌های بسیار معروف است؛ زیرا می‌تواند با یک فرایند رفت و برگشتی، مایعات با ویسکوزیته بالا، متوسط ​​یا کم و مایعات با محتوای جامد بالا را جابه‌جا کند. این پمپ همچنین می‌تواند از مواد و غشاهای مختلف بدنه برای کنترل انواع مواد شیمیایی خشن مانند اسیدها ساخته شود. در ادامه مطالب بیشتری در این باره از جمله کاربرد پمپ‌‌های دیافراگمی ارائه می‌شود.

پمپ دیافراگمی چیست؟

پمپ‌های دیافراگمی معروف‌ترین نوع پمپ از دسته پمپ‌های جابه‌جایی مثبت هستند که به آن‌ها پمپ غشایی نیز می‌گویند. برای پمپاژ یک سیال، این پمپ از ترکیبی از عملکرد رفت و برگشتی دیافراگم ساخته شده از تفلون، ترموپلاستیک یا لاستیک با دریچه‌های مربوطه (شیرهای گلوب، شیرهای فلپ، شیرهای پروانه‌ای، شیرهای بازرسی یا هر نوع شیر دیگر) استفاده می‌کند.

پمپ‌های دیافراگمی یا غشایی از دو دیافراگم انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند که به جلو و عقب حرکت کرده تا یک خلأ موقت به وجود آورند. این خلأ برای کشیدن یا دوزینگ پمپ‌های دیافراگمی استفاده می‌شود. غشاء به‌عنوان دیوار جداکننده بین مایع و هوا عمل می‌کند.

انواع پمپ‌ های دیافراگمی به همراه تفاوت‌ها:

در این قسمت تلاش شده تا درباره انواع این پمپ‌ها اطلاعات لازم ارائه شوند.

پمپ‌های دیافراگمی دوگانه با هوا (AODD)

پمپ دیافراگم دوگانه با هوا (AODD) رایج‌ترین نوع پمپ‌های دیافراگمی است. عملکرد پمپ با هوا ممکن است با هوای فشرده انجام شود و دارای دو محفظه پمپاژ با دو دیافراگم است. پمپ AODD دارای یک شیر چک تخلیه، یک دیافراگم و یک شیر چک مکش برای هر محفظه پمپاژ است. منبع هوا از یک محفظه به محفظه مونتاژ دوم از طریق یک سیستم توزیع هوا که ممکن است در داخل پمپ نصب شود، حرکت می‌کند.

عملیات سیستماتیک انتقال هوا از یک محفظه مونتاژ به محفظه دیگر باعث می‌شود مایع از یک محفظه با پر کردن محفظه دیگر با مایع به سمت لوله تخلیه جریان پیدا کند. در نتیجه پمپ دیافراگمی در جریان تخلیه دارای ضربان است. این جریان ضربانی ممکن است با استفاده از یک دمپر ضربان در لوله تحویل کاهش پیدا کند.

پمپ دوگانه با هوا از رایج‌ترین انواع پمپ‌ های دیافراگمی است

پمپ‌های پنوماتیک کوچک

یک پمپ پنوماتیک کوچک می‌تواند ویسکوزیته معمولی سیال را تحمل کند؛ بنابراین، این پمپ‌ها برای توزیع سیالات با حجم کم استفاده می‌شوند. پورت‌های مکش و تخلیه این پمپ دارای 3/8، 1/2 و در غیر این صورت 3/4 با دبی 2 GPM-10 GPM است.

پمپ پنوماتیک کوچک

یک نوع پمپ پنوماتیک که تحمل ویسکوزیته معمولی سیال را دارد

پمپ‌های کوچک الکتریکی یا موتوری

این پمپ از انواع پمپ‌های دیافراگمی، نیرویی تا 60 PSI و گاهی 100 PSI تولید می‌کند. دو نوع مختلف از این نوع پمپ‌ها وجود دارد:

 • اولین مورد، سبک سخت با سوئیچ‌های نیروی ثابت است که به طور مرتب پمپ را با تنظیمات دقیق نیرو متوقف و روشن می‌کند. این سبک در سراسر جهان بسیار محبوب است.
 • سبک دوم یک سبک بای‌پس است. صرف‌نظر از اینکه چه مقدار نیرو به سیستم وارد می‌شود، پمپ این سبک در همه جا به کار خود ادامه می‌دهد. هر زمان که شیر خروجی بسته شود، جریان داخلی را متوقف می‌کند. با این حال، بستن شیر خروجی برای چند دقیقه ممکن است سیال را بیش از حد داغ کند و به قسمت داخلی پمپ آسیب برساند.

پمپ‌های هیدروسل Wanner

این یک پمپ دیافراگمی محوری بزرگ‌تر است که می‌تواند فشار 1500 PSI و در برخی موارد 2500 PSI را ارائه دهد و سرعت جریان 36 GPM است. این پمپ‌ها با استفاده از فلزات و الاستومرهای مختلف برای محلول‌های اسیدی، سیالات داغ، پودرهای مرطوب‌کننده، مواد شیمیایی خشن، ساینده‌ها و گل طراحی می‌شوند.

نحوه کار پمپ‌های دیافراگمی

باید گفت این پمپ‌ها کار انتقال جریان را در دو مرحله متمایز انجام می‌دهند:

مرحله اول

دو دیافراگم از طریق یک شفت از طریق قسمت مرکزی که دریچه هوا در آن قرار دارد به هم متصل می‌شوند. دریچه هوا برای فشار دادن هوای فشرده به پشت دیافراگم اول استفاده می‌شود که آن را از قسمت میانی دور می‌کند.

دیافراگم اول یک ضربه فشار ایجاد کرده که مایع را از پمپ خارج می‌کند. به طور همزمان، دیافراگم دوم مکش را انجام می‌دهد. هوای پشت دیافراگم دوم به اتمسفر رها می‌شود و فشار اتمسفر سیال را به مکش مجبور می‌کند. دریچه مکش به بیرون از صندلی فشار می‌آورد و مایع از طریق شیر توپی به داخل محفظه مایع پمپ دیافراگمی جریان پیدا می‌کند.

مرحله دوم

هنگامی که دیافراگم اول تحت‌فشار به پایان حرکت خود می‌رسد، هوا از طریق دریچه هوا از دیافراگم 1 به پشت دیافراگم 2 منتقل می‌شود. هوای تحت‌فشار، دیافراگم دوم را از بلوک مرکزی دور می‌کند و دیافراگم اول به داخل بلوک مرکزی کشیده می‌شود.

در محفظه دوم پمپ، شیر توپی خروجی از نشیمنگاه خود به بیرون رانده می‌شود، درحالی‌که محفظه اول وضعیت معکوس دارد. هنگامی که ضربه دوم کامل شد، دریچه هوا، هوا را در پشت دیافراگم 1 پمپ می‌کند و کل چرخه دوزینگ پمپ‌ های دیافراگمی تکرار می‌شود.

پمپ‌های دیافراگمی برای پمپاژ از عملکرد رفت و برگشتی استفاده می‌کنند

جهت مطالعه بیشتر راجب نحوه کارکرد پمپ های دیافراگمی بر روی لینک کلیک کنید.

کاربرد پمپ‌ های دیافراگمی

در ادامه به برخی از کاربردهای این نوع پمپ‌ها اشاره می‌شود:

 • مخازن مخلوط کردن
 • ماشین‌های پرکن
 • فیلتراسیون رنگ
 • آسیاب رنگ‌دانه
 • فیلتر پرس
 • انتقال 55 گالن درام
 • اسپری هوا – تأمین یا انتقال
 • تخلیه/انتقال عمومی
 • پوشش پودری

دیافراگم الاستومری می‌تواند به‌عنوان یک مهر و موم دینامیکی همه‌منظوره استفاده شود و محدودیت‌های متعددی را که در سایر تکنیک‌های آب‌بندی وجود دارند، از بین ببرد. در واقع، آن‌ها را می‌توان بدون نشتی، بدون اصطکاک و حساس به فشار کم ساخت. با ملاحظات مناسب مواد، دیافراگم را می‌توان در محدوده وسیع فشار و دما بدون نگهداری یا روغن‌کاری آب‌بندی کرد.

نتیجه گیری

پمپ دیافراگمی یک راه عالی برای جابه‌جایی حجم زیادی از مواد سیال به طور مؤثر و سریع است. هنگام انتخاب پمپ‌های دیافراگمی، ویژگی‌های اصلی و همچنین جزئیات آنها را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که پمپ غشایی یا دیافراگمی نتایج عالی به شما می‌دهد. در این میان انواع این پمپ‌ها شامل پمپ دیافراگمی دوگانه با هوا، پمپ موتوری، پمپ موتور کوچک، پمپ هوای کوچک و پمپ هیدروسل Wanner می‌شوند که با توجه به نحوه کار پمپ‌های دیافراگمی که مورد انتظار شماست، باید دست به انتخاب بزنید.

درباره tachizsanat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *